- krmivá -

Home

Novinky

O nás

Plemeno

Kocúr

Mačky

Mačiatka

Galeria

Odchovy

Linky

Kontakt

Guestbook

 

 

Študovali ste niekedy zloženie granúl alebo konzerv, ktoré svojmu miláčikovi kupujete?

Môj názor - postreh ako chovaťela DRX

Každý z nás denno-denne vidíme reklamný slogan

"Mačky by kupovali Whiskas"

To, či je to pravda, alebo nie, pravdepodobne nezistíme, no krmivám tejto značky, podobne ako značiek Friskies, Darling Kitekat a pod. by sme sa v záujme zdravia nášho domáceho miláčika mali vyhnúť.

Dôvody sú jednoduché  :

Granule i konzervy uvedených značiek neobsahujú viac ako 4% mäsa a mäsových produktov (v ojedinelých prípadoch 8%), nehovoriac o iných nie celkom vhodných prídavkoch.

Samozrejme, je nutné rozlišovať dlhodobé a celoživotné kŕmenie zvieraťa týmito krmivami a občasné kŕmenie napr. whiskasovskou kapsičkou alebo konzervou. Je to ako u ľudí - ak jete vyprážané bravčové rezne, syr  s hranolkami každý deň, s najväčšou pravdepodobnosťou budete v časovom horizonte niekoľkých rokov trpieť rozmanitými chorobami. Ak si dáte vyprážaný syr raz do mesiaca, nestane sa vám nič.

Základné kritériá pri výbere správneho krmiva pre devon rex:

1. bez prídavku umelých farbív, dochucovadiel a konzervačných látok ,

2. obsah bielkovín (proteínov) min. 20-30% - tj. obsah mäsa (nie vedľajších mäsových produktov alebo múčky!) min. 20%,

3. obsah olejov a tukov (lipidov) v závislosti od veku zvieraťa 10-25%,

4. obsah popola max. 8-10% ,

5. neobsahuje vedľajšie produkty rastlinnej výroby.

Na základe týchto kritérií, je možné rozdeliť suché krmivá do niekoľkých kategórií (často sú takto  rozdeľované aj na stánkach distribútorov krmív):

Najnižšia trieda

V zložení obyčajne nie je vôbec uvedený percentuálny podiel mäsa. Na prvom mieste je uvedený kukuričný šrot, vedľajšie výrobky rastlinnej a mäsovej výroby .Prevažnú väčšinu výpisu zloženia tvoria chemikálie, medzi ktorými sa často vyskytujú skratky ako BHA, BHT.

Výhody: diskutabilne cena

Nevýhody: pri dlhodobom užívaní škodlivosť pre zvierací organizmus, nedostatok živín.

Značky: Tesco, Jednota, Hypernova, Billa, Bala a pod.

Nižšia trieda– dobré a lacné

Zloženie 4-8% mäsa a vedľajších mäsových produktov (perie, kosti, blany, vnútornosti...). Opäť v zozname zložiek prevláda chémia, nešetrí sa dochucovadlami a farbivami, ktoré robia krmivo pre mačky chutnějším a kompenzujú nedostatočný podiel mäsa.

Výhody: cena, reklama, "dobré meno" medzi laikmi.

Nevýhody: pri dlhodobom užívaní škodlivosť pre zvierací organizmus, zviera zožerie neporovnateľne viac ako z kvalitného krmiva , mačací trus po tomto krmive prenikavo zapácha.

Značky: Whiskas, Friskies, Kitekat, Darling, Pedigree a pod.

Stredná trieda

Zväčša obsahujú iba mäsovú múčku, ktorá je v konzumnej kvalite a veľké množstvo taurínu / ako náhradu mäsa/ Väčšina už neobsahuje chemické konzervačné látky a farbivá.

Výhody: primeraná cena, krmivo pre zdravie zvieraťa nie je škodlivé

Nevýhody: krmivo stále neobsahuje potrebné živiny, ich nedostatok je vhodné  kompenzovať napr. kŕmením čerstvým mäsom.

Značky: neuvádzam , je široká škála producentov, ktorí produkujú rôzne druhy krmív, niektoré sú nižšej kvality obsahom živín a niektoré úplne postačujúce.

Vyššia trieda

Obsahujú buď stredný podiel mäsa (okolo 20-25%), neobsahujú žiadne chemické konzervanty ani farbivá.

Je však na mieste podotknúť, že je potrebné rozlišovať kvalitu na konkrétnom trhu, neriadiť sa podľa globálne vytvoreného goodwilu konkrétnej firmy.

Krmivá určené na export do rôznych krajín sa v zložení a kvalite často líšia:(( Preto vždy pozorne študujte zloženie, najmä v pôvodnom jazyku na konkrétnom balení, ktoré kupujete.

My sme s nákupom granúl dovážaných a určených pre  Slovenský trh skončili. Nemôžem to laboratorne preukázať, je to len moja osobná skúsenosť.

Z tohto dôvodu naše DRX dostávajú granulky vyrábané  pre  Nemecký trh a to vo Francúzsku, Holandsku a Nemecku.

Výhody: ešte stále primeraná cena, obsahujú dostatok bielkovín, rôzne vitamíny, ani neviem že boli na mačacom WC a táto skutočnosť je pre mňa veľmi podstatná. 

Nevýhody: stále nízky podiel mäsa, alebo u niektorých druhov obsah len mäsovej múčky

Značky: zaradila by som sem IAMS ,Acana, Hill's, Eukanuba, Royal canin, Leonardo …atď

Krmivo pre Devon rex u nás :

Najviac sa nám od začátku osvědčilo a tvorí u nás neustále pevný základ Royal canin a to Kitten 36, Queen, Exigent. ( z dôvodu veľkosti granúl, naše plemeno Devon rex má krátke a malé papuľky )

Každej mačičke Devon rex u nás doma však chutí niečo iné, preto tieto krmivá dopĺňame s inými druhmi, ktoré som už spomenula ako Iams, Acana, Sanabelle,Golosi… ( Aby tá strava nebola až taká fádna )

K suchému krmivu dostávajú surové premrazené kuracie, hovädzie a morčacie mäsko. (Kvalita mäsa je taká istá ako konzumujeme i my, teda žiadny odpad ).

Vyskúšali sme aj niekoľko druhov mačacích konzerv, no bez väčšieho záujmu boli viacmenej ohrdnuté a ponechané osudu spláchnutia do odpadových vôd . Ale každá mačička je iná, preto skúšajte. Odporúčam zabehnúť aj do DM Drogérie, ich tyčinky, chrumkavé taštičky, srdiečka sú mimo Gimpet pastičiek u nás veľmi obľúbenou odmenou.

Snažíme sa krmiť tým, čo je pre naše mačky DRX i mačiatka najlepšie. Odmenou sú nám naši Devon rex plyšáci v dobrej kondícii, ich zdravie, láska a spokojnosť, ktorou nás denno-denne zahŕňajú.

Devon rex = mačkopes :-)
 

                                 - menu -