- štandard plemena -

Home

Novinky

O nás

Plemeno

Kocúr

Mačky

Kastráti

Mačiatka

Galeria

Odchovy

Linky

Kontakt

Guestbook

 

 


Štandard plemena Devon rex

Telo :

Devon rex je stredne veľká mačka s pevným, svalnatým a štíhlym telom a širokou hruďou.

Končatiny :

Sú dlhé, štíhle. Dĺžka zadných nôh je silne zvýraznená. Predné nohy sú tvarované k telu tak, že vytvárajú dojem písmena „O„ . Labky sú malé a oválne. 

Chvost :

Je dlhý, štíhly a zužujúci sa ku špičke. Je dobre pokrytý krátkymi chlpami.

Srsť :

Je veľmi krátka a jemná, mäkká a zvlnená s ostrými krycími chlpami alebo bez nich.Devon rex má pesíky aj podsadu a tým je  srsť na dotyk hrubšia ako je tomu u ostatných rexov. Počas vypadávania srsti môže srsť na určitých miestach vypadať a vytvoria sa holé miesta, ktoré opäť zarastú.

Sú uznané všetky farby a kresby, včetne kombinácie s bielou. Je povolené akékoľvek množstvo bielej farby. Od 1.1.2003 platí rozdelenie farebných variet do 9. skupín.

Hlava :

Má krátky klínový tvar s širokými dopredu vystupujúcimi lícnymi kosťami a silnou bradou.

Tvárová časť vytvára tzv. pinč / whisker break /.Krk je dlhý a štíhly.

Čelo je zaguľatené a smeruje k plochej lebke. Nos je veľmi krátky a spolu s zaguľateným čelom vytvára dojem stopu. Hmatové fúzy sú zvlnené, dostatočne pevné a stredne dlhé .

Oči

sú veľké, oválne, ďaleko od seba nasadené. Farba oka je žiarivá, jasná a čistá. Môže byť zelená, žltá, modrá a mala by byť v súlade s farbou srsti.

Uši

sú veľmi veľké, veľmi široko nasadené, vybiehajúce do zaguľatenej špičky, dobre pokryté jemnými chĺpkami. Kožné záhyby na zadnej strane ucha sú obyčajne osrstené. Sú veľmi nízko na hlave nasadené.

zdroj: www.szch.sk

Devon rex

Jeho história sa píše len krátku dobu v porovnaní s inými plemenami a to od roku 1960. Je zaradený medzi prirodzene “ mutované plemená „ ako je Cornisch Rex, Selkir Rex a pod. Jeho korene pochádzajú z Anglicka oblasti Devon, ktorý sa nachádza v blízkosti Buckfaisleigh. Tu spozorovala pani Beryl Cox kocúra so zvláštnou srsťou a zjavom. Snažila sa kocúra osvojiť, no bezúspešne. Neskôr sa jej podarilo odchytiť kotnú mačku, ktorá však priviedla na svet len jedno mláďatko s podobnou srsťou ako mal jeho otec. Malý kocúrik dostal meno Kirlee . Následne bol viackrát skrížený so svojimi potomkami –samičkami ako aj samičkami iných plemien. Po niekoľkých pokusoch sa začali rodiť mačiatka so zvlnenou srsťou .... Medzi prvými, ktorí sa začali o plemeno Devon Rex zaujímať bolo združenie A.O.V. Club and Colour point, ktorý zostavil aj štandard tohto plemena. Bol to jeden z najdôležitejších krokov k tomu, aby sa Devon Rex ako plemeno dostal do povedomia ľudí. V roku 1967 bolo plemeno uznané britskou GCCF , FIFE a taktiež v USA združením ACFA.

Starostlivosť

Ich jemná krátka srsť by nemala vyvolávať alergické reakcie, vyžaduje len minimálnu starostlivosť a nepĺzne v takom množstve ako u iných plemien. Postačí raz za týždeň vyčesať jemnou kefou, prípadne raz do mesiaca okúpať špeciálnym šampónom pre mačky . Je dôležité začať s kúpaním už u mačiatka, aby si zvyklo na tento rituál, nakoľko neskôr navykanie na vodu môže byť problematické. Raz do týždňa odporúčam zbaviť ich ušká prebytočného ušného mazu a skrátiť pazúriky.

Povaha

Z môjho pohľadu je úžasná. Je to spoločenské, aktívne plemeno, silne naviazané na majiteľa. Sú znášanlivé s ostatnými domácimi zvieratkami, deťmi a psami. Nemožno však 100 % očakávať ,že stretnutie nekastrovaného kocúra s rovnakým pohlavím bude bezproblémové. Sú to najzvedavšie tvory aké som doteraz videla. Sú radi pri každej novej činnosti alebo veci, všetko musia detailne prebádať a oňuchať.
 

                                 - menu -